Léčivé oleje
Olej Elemi
(Canarium luzonicum)
Silice Elemi je protirevmatická, urychluje hojení ran a zánětů pokožky. Má analgetické, antiseptické, antivirotické, stimulační a tonizující účinky. V parfumérii je hojně využívána jako fixátor vůní.
Esenciální olej se získává destilací terpentinu podobné pryskyřice vysokého stromu, jehož domovinou jsou Filipíny. Dnes se vyskytuje i v Austrálii, Indii, jižní a střední Americe a Africe.
Olej Vetiver
Vetiveria zizanoides
Vetiver má uvolňující a uklidňující vlastnosti, proto je vhodný při vyčerpání, nespavosti a stresu. Vetiver posiluje zažívání a slinivku, má zchlazující účinky, ulevuje při svalových bolestech a při revmatismu. Díky jeho působení na podkožní vazivo se používá do přípravků zvláčňujících pokožku (prevence strijí).
Silice se získává destilací kořenů trávy Vetiveria zizanoides a je zcela bezpečná.
7 bylin olej
Napomáhá při bolestech kloubů, svalů, zad a hlavy. Pomůže také od ucpaného nosu a nachlazení. Příjemně prohřívá a působí na různé druhy bolestí.
Trápí-li vás bolesti zad nebo kloubů, nahřejte pokožku koupelí či lokálně teplou sprchou. Pokožku osušte a olej aplikujte jemnou masáží na bolavé místo. Masáž opakujte maximálně 2x denně, v případě akutních bolestí ideálně po 3 hodinách.
Při nachlazení a dýchacích problémech přidejte malé množství balzámu do horké vody a inhalujte. Balzám můžete také v jemné vrstvě namazat na hrudník. Kombinace mátového a eukalyptového oleje uvolňuje hlen a příznivě působí na dýchací cesty.
Složení: máta peprná (Mentha Piperita Oil), eukalyptus (Eucalyptus Brigdesiana Oil), hřebíček (Eugenia Caryophyllus Stem Oil), citronová tráva (Cymbopogon Cytratus Leaf Oil), kafr (Cinnamomum Camphora Oil), skořice pravá (Cinnamomum Zeylanicum Leaf Oil), černucha setá (Nigella Sativa Seed Oil)
Melaleuca viridiflora
Olej Niaouli
Neprávem opomíjená silice z rostliny Melaleuca viridiflora, která patří do stejného botanického rodu jako čajovník (Tea Tree) nebo Cajeput, je antidepresivní, stimulační a antiseptická, tlumí bolesti hlavy. Je účinný při bronchitidě, rýmě, kašli, vhodný do sauny nebo k inhalacím.
U nás je to stále velmi nedoceněný olej.
Esenciální olej se získává destilací listů dřeviny, pocházející z Madagaskaru a Austrálie.
Cinnamonum camphora
Olej z kafrovníku uklidňuje při napětí a šoku, stimuluje dýchání při bronchitidě, kašli nebo chřipce. Při horečkách podporuje pocení, stimuluje trávicí a oběhový systém. Vhodný také při revmatických potížích. Kafr je vhodný na pokožku mastného typu se sklonem k akné.
Esenciální olej se získává extrakcí a následnou destilací rozsekaných větví neopadavého, 20 až 30 metrů vysokého stromu, rostoucího v Číně, Japonsku, Indii, na Srí Lance a Madagaskaru.
Salvia officinalis
Olej šalvěj
Šalvěj lékařská uklidňuje nervovou soustavu, vhodná při krčních infekcích, zmírňuje pocení, pomáhá při plísňových onemocněních, tlumí menstruační bolesti a odpuzuje hmyz. Vhodná pro zánětlivou a vodnatou pleť.
V kosmetických výrobcích ochlazuje zánětlivě změněnou pokožku, stahuje vodu z podkoží.
Esenciální olej se získává destilací celé byliny, která se vyskytuje zejména ve Španělsku, jižní Francii, USA, Rusku a bývalé Jugoslávii.
Cinnamomum cassia
Olej čínská skořice
Bio éterický olej ze skořicovníku čínského je velmi bohatý na cinnamaldehyd, který je známý jako širokospektrální antiinfekční látka: antibakteriální, antivirová, antimykotická a antiparazitická. V aromaterapii se používá a je účinný v boji proti všem typům infekcí. Je velmi silný, tradičně se doporučuje v případě infekčních průjmů, močových a gynekologických infekcí, parazitóz. Čínský skořicový éterický olej je výborný na lokální ošetření bradavic, parazitálních kožních chorob, svrabu, je účinný proti vším a hnidám apod..
Obsahuje chemotyp cinnamaldehyd, jeho aroma je velmi intenzivní, ale působí dráždivě na pokožku a sliznice. Je to velmi horký olej, je nutné jej používat s opatrností. Koncentrace do masážní směsi se doporučuje max. 1%, do koupele se nedoporučuje vůbec. Nejčastěji se používá v difúzi a aromalampě.
Vůně skořicovníku asociuje domov, teplo rodiny, bezpodmínečnou, ochranou a očistnou lásku. Tím, že prohřívá na fyzické úrovni, zahřívá i naše emoce a teplem harmonizuje osobnost. Povzbuzuje a současně zklidňuje nervový systém, uvolňuje při napětí nervozitě.
Skořice je významné afrodiziaukum a sexuální stimulant, rozpouští chlad a povzbuzuje vřelost ve vztazích.
Myrtus communis
Olej myrta
Myrta je vhodná při bronchitidě, kašli, k masážím a inhalacím pro děti. Při hemeroidech je vhodná do sedací koupele. Pečuje o mastnou a nečistou pleť.
Esenciální olej je vhodný na akné ve formě pleťových vod nebo lotia.
Velký keř nebo malý strom, který pochází ze severní Afriky a je rozšířený po celém Středomoří. Stala se kulturní rostlinou nazývanou ve Francii “Korsický pepř”.
Silice se získává destilaci mladého listí, má světle žlutou barvu a čerstvou příjemnou vůni (pronikavější než eukalyptus).
Commiphora myrha
Olej Myrha
Inhalace myrhy zlepšuje funkce dýchacího systému, pomáhá při depresích, úzkostných stavech i nespavosti.
Díky svým antioxidačním vlastnostem má myrha i své kosmetické využití. Čistí pokožku, bojuje proti akné, skvrnám i zarudnutím na pokožce a udržuje naši kůži zářivou a zdravou.
Mezi další využití esenciálního oleje myrha patří například léčba bolesti kloubů, podvrknutí, výronu, ale může ulevit i od projevů revma. Někteří lidé využívají olej z myrhy pro léčbu nebo zmírnění příznaků neuropatie.
Esenciální olej myrha je získáván parovodní destilací pryskyřice. Olej má specifické balzámově-kouřové aroma a v aromaterapii má široké využití.
Upozornění: Olej není vhodný pro těhotné ženy. Při horečkách může Myrha celkový stav zhoršit.
Melaluca leucadendron
Olej cajeput
Cajeputový olej pochází z rostliny Melaleuca leucadendron, která je ze stejného rodu jako známý autralský čajovník (Melaleuca alternifolia) a to znamená, že olej Cajeput má podobné vlastnosti jako Tea Tree a může být stejně hodnotnou variantou k Tea Tree, který nemusí být příjemný každému. Cajeput je ceněný pro své antiseptické a analgetické vlastnosti. Pomáhá při bronchitidě, rýmě, zánětech močového měchýře, kousnutí hmyzem a revmatismu.
Esenciální olej se získává destilací listů, poupat a konců větviček tropického keře s kožovitými listy, původem z Moluk, divoce rostoucí na Dálném východě, Austrálii a Malajsii.
Foeniculum vulgaris
Olej fenykl
Řada esenciálních olejů nemusí každému příjemně vonět, avšak o to užitečnější mohou mít další funkční vlastnosti. Takovým olejem je fenyklová silice (Foeniculum vulgaris), která je vhodná při zažívacích problémech u dětí, povzbuzuje a podporuje trávení, prohřívá. Pomáhá při rekonvalescenci a bolestivé menstruaci. Ve směsi s anýzem při masážích břicha. Při dýchacích obtížích, usnadňuje odkašlávání, při bronchitidě.
Fenykl má krásnou sladkou vůní na rozdíl od příbuzného hořkého fenyklu, který má bohatou hořko sladkou vůni.
Esenciální olej se získává z drcených semen. Domovina – oblast Středozemního moře. Od pradávna je používán v Číně, Indii a Egyptě jako koření i medicína.
Pogostemon cablin
Olej Pačuli
Pačuli snižuje úzkost a napětí, podporuje koncentraci. Je protizánětlivá, vhodná k hojení ran a také afrodiziakální. Vhodná k péči o suchou, ochablou pleť, při celulitidě a jako prevence strijí. Pačuli slouží jako příměs orientálních parfémů, při aplikaci na pokožku má regenerační schopnosti (ošetření ochablé pleti). Tato silice neutralizuje pachy.
Esenciální olej se získává parní destilací mladých listů 90 centimetrů vysoké rostliny, jejíž domovinou jsou Filipíny.
Syzigium aromaticum
Olej hřebíček
Olej z hřebíčku nevoní krásně, avšak o to cennější má další vlastnosti. Má desinfekční, analgetické, antibakteriální, antioxidační a antiseptické účinky. Tlumí bolest zubů, prohřívá. Vhodný pro mastnou a aknózní pleť. Protože silně prokrvuje, doporučují se nízké koncentrace.
Tmavohnědý esenciální olej se získává destilací květních pupenů před rozkvětem. Stálezelený strom 12 metrů vysoký má domovinu na Molukách, Madagaskaru, Indonésii, Zanzibaru.
Rosmarinus officinalis
Olej rozmarýn
Rozmarýn pomáhá při únavě, depresích, bolestech hlavy a migréně. Podporuje vylučování, prokrvení, může snižovat cholesterol. Pečuje o problematickou pleť. Tato silice má analgetické, antioxidační, afrodiziakální a tonizující účinky. Ulevuje při křečích.
Ve formě vlasové vody se osvědčuje proti vším, lupům, vypadávání vlasů. Působí i proti svrabu.
Esenciální olej se získává destilací kvetoucích vršků a listů stálezelené, 50-100 centimetrů vysokého keře. Hlavní lokality pěstování jsou jižní Francie, Španělsko, Tunis, Indie, Egypt.
Silice rozmarýnu mírně zvyšuje krevní tlak, není vhodná pro děti a těhotné.
Eucalyptus camaldulensis
Olej eukalypt
Česky pojmenovaný Blahovičník pobřežní je znám jako čínský eukalypt a je velmi populární pro svou silnou, teplou a příjemnou vůni.
Hlavní účinnou složkou v eukalyptovém oleji je “eukalyptol”, který má silné germicidní a dezinfekční vlastnosti. Také funguje jako diuretikum, snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá zmírnit kašel a horečky. Eukalyptový olej je účinné analgetikum a je často používán v přípravcích určených ke zmírnění bolesti svalů, nervů a kloubů. Na psychologické úrovni pomáhá bojovat proti vyčerpání a skleslosti.
Vhodný do masáží, do sauny, pro silné germicidní účinky je vhodný k léčení rán, popálenin, vředů a kousnutí nebo bodnutí hmyzem. Aplikujte několik kapek esenciálního oleje eukalyptu na obvaz před tím, než s ním pokryjete poraněnou část pokožky. Chcete-li potlačit kašel, udělejte hrudní zábal s eukalyptovými oleji a masážním olejem, který pomůže uvolnit hlen a zlepšit funkci plic.
Tip: Při výskytu lupů přidejte deset kapek eukalyptového oleje do šamponu, dobře vmasírujte do pokožky hlavy, počkejte několik minut a poté opláchněte teplou vodou.
Cupressus sempervirens
Olej cypriš
Cypřišová silice má stahující účinky při krvácení, hemeroidech nebo obtížné menstruaci. Ulevuje při kašli a astmatu. Omezuje nadměrné pocení těla včetně nohou. Také má antibakteriální, protizánětlivé, tonizující a sedativní účinky. Silice neutralizuje pachy.
V kosmetický přípravcích se tento esenciální olej používá při problémech s celulitidou a mastnou pletí.Slabě žlutý esenciální olej se získává destilací jehličí, mladých výhonků a šišek vysokého kuželovitého neopadavého stromu, jehož domovinou je Dálný východ.
Mentha citrata
Olej máta
Máta citrónová nebo též bergamotová má příjemnou, lehkou, osvěžující vůni, proto je vhodná k pročištění vzduchu nejen při nachlazení, bronchitidě a jiných dýchacích potížích.
Cymbopogon citratus
Olej z Citronova tráva
Olej z citronové trávy, získaný z čerstvých nebo částečně sušených listů extrakcí CO2, je velmi žádaný pro své různé léčivé vlastnosti.
Tento olej omlazuje tělo a zmírňuje stres, odstraňuje bolesti hlavy a pomáhá v boji proti nervovému vyčerpání. Skvělé celkové tonikum pro tělo, posiluje parasympatický nervový systém, čímž napomáhá rychlému zotavení po nemoci. Stimuluje sekreci žláz a je účinným lékem na různé respirační infekce. Dobrý repelent proti hmyzu, je užitečný při udržování domácích zvířat bez klíšťat, lží a blech. Kosmetický průmysl vysoce oceňuje tento olej pro jeho účinnost při odstraňování akné a mastné pleti a také pro zmírnění nadměrného pocení.
Melaleuca alternifolia
Olej tea tree
Čajovníková silice je jedním z nejúčinnějších přírodní antiseptik (antimikrobiální, antimykotické, antivirové vlastnosti). Dále má analgetické a antirevmatické účinky. Tea tree má také fungicidní či antimykotické vlastnosti. Tato silice neutralizuje pachy.
Pomáhá při problémech s lupy, pomáhá při lupénce, ekzémech, vyrážkách a akné.
Esenciální olej se získává z listů stromu keřovitého vzrůstu – Kajeputu střídavolistého. Strom dorůstá až 5 metrů, má silný, zkroucený kmen. Domorodí obyvatelé Austrálie Tea tree hojně využívali ve svém léčitelství – léčba rýmy, hojení ran apod.
Thymus vulgaris
Olej Tymián
Tymián (Thymus vulgaris) je vhodný při infekcích a plísních, při zánětech dýchacích cest, posiluje imunitní systém. Ulevuje při revmatismu a artritidě. Vhodný pro mastnou a aknózní pleť. Tymián je často využíván jako součást zubních past.
Je vhodný jako základní olej k výrobě směsí na akné a pro pleť se sklony k tvorbě pupínků.
Esenciální olej se získává parní destilací kvetoucích vršků asi 30 centimetrů vysokého polokeříku.
Lavandula angustifolia
Olej levandule
Všeobecně nejoblíbenější a nejpoužívanější esenciální olej na světě. Jako jeden z mála esenciálních olejů, lze levanduli bezpečně použít neředěnou na kůži. Uklidňuje při napětí a depresi, tlumí bolesti hlavy, menstruační bolesti a dýchací obtíže. Snižuje krevní tlak, urychluje hojení, odpuzuje hmyz. Také má analgetické, protizánětlivé, antiseptické, sedativní a stimulační účinky. Levandulová silice neutralizuje pachy.
Levandule je příjemná v deodorantech, prospívá každému typu pleti, urychluje regeneraci kožních buněk a tím může být považován za látku omlazující pleť.
Esenciální olej se získává destilací květů a listů trsovitého polokeře 50 centimetrů vysokého, rozšířeného po celé Evropě. Hlavním producentem je Francie, Bulharsko, Tasmánie a Anglie.
Matricaria chamomilla
Olej heřmánek modrý
Olej z heřmánku modrého (německého) pomáhá při léčbě vnějších či vnitřních zánětů. Zlepšuje trávení, pomáhá při gynekologických obtížích. Je vhodný na červenou, suchou a podrážděnou pokožku, kožní alergie, lupénku a ekzémy. Heřmánek zklidňuje pokožku díky stahování krevních kapilár, hojí a má celkové antiseptické účinky. Je vhodný na akné a přecitlivělou suchou pokožku s tendencí k červenání.
Modrý esenciální olej se získává destilací květů jednoleté byliny, mající domovinu ve střední Evropě.
Fokienia hodginsii
Olej Bois de Siam
Fokienia je stálezelený jehličnan z oblasti Vietnamu, Laosu a Číny. Na jeho kmeni se kůra odlupuje a u starších stromů tvoří podélné trhliny, které jsou velmi aromatické. Na fokienii je zajímávé, že je jediným zástupcem rodu fokienia.
Éterický olej Fokienia, Siamské dřevo není příliš známý a jistě zaslouží pozornost při tvorbě přírodních parfémů a duchovních směsí. Vůně je svěží a velmi příjemná, nese měkký a silný parfémový základ, podobný Amyris, Santálu a Kopaivě.
Olej Fokienia je složen převážně ze seskviterpenolů, který vykazují účinky protizánětlivé, antiseptické a zklidňující. Doporučuji tento olej ve směsích na bolestivé záněty svalů, artritidu a revmatismus. Zklidňuje také záněty kožní, pár kapek přidaných do pleťového krému je tonizující, čistí zanícenou pleť.
Významné jsou jeho stimulující, energizující a afrodiziakální vlastnosti, celkově posiluje organismus, je známý jako neuroendokrinní tonikum (používá se pro stimulaci nadledvin a při nízké hladině testosteronu). Svůdná vůně mísící ovocné a dřevité tóny působí jako sexuální tonikum pro muže. Pro prokrvení prostaty aplikujte pár kapek v lžíci oleje mírným třením na obě strany páteře.
Tento příjemný olej využijete také jako jeden z nejúčinnějších repelentů a odpuzovačů hmyzu, stačí i velmi nízká koncentrace, i 1 kapka ve směsi bude stačit na potření části nohou a rukou. Odpuzuje komáry a mouchy i v difuzéru, navíc čistí vzduch od nežádoucích bakterií.
Účinky vůně na psychiku jsou jedny z nejmocnějších. Je uzemňující a pro duchovní směsi je jednoznačně nezbytný. Krásně se mísí s kadidlem a vytváří úžasnou meditační směs pro znovuzískání nové pozitivní nebo přechodné perspektivy. Je vynikajícím doplňkem jógových praktik.
Vůně povzbuzuje při osamělosti, izolaci, zármutku, strachu, zoufalství. Může pomoci při smutku ze smrti milovaného člověka, opuštění, zklamání v lásce, odmítnutí. Podněcuje lásku k sobě samému, ztotožňuje se božskou identitou. Podporuje nás, abychom stály nohama pevně na zemi a současně nás spojuje s věčností.
OLEJ Z ČERNÉHO KMÍNU Nigella sativa Seed Oil
Přírodní protizánětlivý a změkčující olej, který pomáhá v boji proti stárnutí a akné, což je ideální doplněk k obličejovým čistícím prostředků a krémů.
Použití
Všestranná kosmetická přísada, černý kmín je přírodní změkčovadlo, které má silné hydratační schopnosti. Tradičně se používá v boji proti stárnutí a léčbě alergií. Působí jako přírodní antihistaminikum a protizánětlivě, je nesmírně účinný při použití v léčbě akné zejména trhlinami a na alergické kožní reakce. Tento olej pomáhá vyvážit produkci mazu v kůži, což je skvělé pro citlivé ošetření obličeje, aniž by kůži přesušoval.
Arnikový olej
Arnikový olej je součástí přípravků určených hlavně k péči o dolní končetiny a vlasovou pokožku. Je oblíbenou součástí masážních přípravků. Přispívá k regeneraci, zmírňuje otoky, pohmožděniny a modřiny. Je doporučován sportovcům pro svou schopnost prokrvovat a zahřívat svalovou tkáň před i po fyzické námaze. Při pravidelné masáži může pomoct předcházet striím. Doporučuje se při kožních problémech. Velmi dobře pomáhá při svalové únavě a při pocitech „těžkých nohou“. Nepoužívejte samotný arnikový olej, ale vždy jen jako součást přípravku v koncentraci do 10%
Prha chlumní je prastará horská bylina s krásnými žlutooranžovými květy. Je velmi podobná kopretině. Její účinky jsou známé od pradávna. Tato bylina je i v nepatrných dávkách jedovatá, proto se využívá převážně zevně, ve formě obkladů, gelů či mastí. Arnika má ráda slunné stanoviště a kyselé půdy, u nás se vyskytuje spíše na horských a podhorských loukách a pastvinách.
Rostlinné oleje jsou vhodnými nosiči účinných lipofilních látek, které do nich přechází při luhování. Vzniká tak olejový macerát. V aromaterapii jsou maceráty jedinečnou a neodmyslitelnou součástí masážních a regeneračních olejů, krémů, balzámů a mastí.
Olej z meruńkových jader
Kvalitní olej rafinovaný. Obsahuje nenasycené esenciální kyseliny, vitamíny A, C a E a mnohé další živiny. Pro vysoký obsah kyseliny olejové, pokožku důkladně zvláčňuje a zjemňuje. Uklidňuje podrážděnou, zanícenou nebo svědící pokožku. Lehce se vstřebává do pokožky. Je dobrým nosným olejem, vhodným i na masáže. Rafinace umožní vyniknout přidaným silicím.
Pokožku důkladně hydratuje, vyživuje, zjemňuje a regeneruje.
Velmi lehce se vstřebává do pokožky, nezanechává na ní mastný film.
Je velmi dobře tolerovaný a je vhodný i na suchou, citlivou a jemnou dětskou pokožku.
Je vhodný na jemnou pokožku v okolí očí.
Pokožku uklidňuje, regeneruje, pomáhá zmírnit záněty, podráždění a svědění.
Vlasům navrací vitalitu, pružnost a lesk.
Pro svou výbornou vstřebatelnost je vhodný na masáže tváře, pleť zanechává hladkou, jemnou a pružnou, bez pocitu mastnoty.
Na masáže těla je vhodné míchat ho s jinými, mastnějšími oleji.
Masážní olej CHILLI je vhodný pro účelové použití, obzvláště vhodný je:
zahřívající masáž
uvolnění svalů
detoxikační masáž
zlepšení imunity
PROTICELULITIDNÍ masáž
dodání energie
Masážní olej CHILLI je vhodný na zdravou pokožku bez drobných ran, zvláště je vhodný pro anticelulitidní masáž.
Sezamový olej
Sezamová semínka jsou využívána již celá staletí pro své blahodárné účinky na tělo i pokožku. Sezamový olej obsahuje důležité mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina olejová, kyselina palmitová, kyselina stearová), minerály a vitamíny. Lehce se vstřebává do pokožky.
Má vysoký obsah zinku – minerálu, který zvyšuje produkci kolagenu, díky čemuž pokožka získává větší pružnost.
Pomáhá eliminovat příznaky stárnutí, linie a vrásky, skvrny, podporuje obnovu kožních buněk, zlepšuje hydrataci pokožky.
Je bohatý na vitamíny D, B a přírodní antioxidant – vitamín E.
Díky vysokému obsahu vitamínu E nachází uplatnění v opalovacích přípravcích. Může být použit jako přírodní opalovací prostředek. Sezamový olej je schopný vytvořit ochranný film na kůži, čímž chrání pokožku před působením volných radikálů.
Působí protizánětlivě, zklidňuje poškozenou a poraněnou pokožku a také pokožku po nadměrném slunění.
Hydratuje a zvlhčuje suchou pokožku, např. lokty a kolena.
Vyživuje vlasovou pokožku, stimuluje růst vlasů a zanechává je hydratované. Pomáhá v boji proti lupům.
Je výborným masážním olejem – má schopnost odstraňovat enviromentální toxiny z těla a tím pokožku detoxikovat. Zároveň pomáhá zlepšit krevní oběh a zvýšit elasticitu pokožky.